arrow arrow
John ASHE (of St. John's)
(-1636)
Elizabeth CASEY
Captain Richard ST. GEORGE (of Athlone)
(1590-1667)
Anne PINNOCK
Thomas ASHE (of St. John's)
(-1671)
Mary ST. GEORGE (of Athlone)

Dr. St. George ASHE Bishop of Derry
(1657-1717)

 

Family Links

Spouses/Children:
Jane ST. GEORGE

Dr. St. George ASHE Bishop of Derry

  • Born: 3 Mar 1657, Castle Strange, Roscommon, Ireland
  • Marriage: Jane ST. GEORGE
  • Died: 27 Feb 1717, Dublin, Ireland aged 59
  • Buried: 28 Feb 1717, Christ Church Cathedral, Dublin, Ireland
picture

bullet  General Notes:

Extract from "Clerical and parochial records of Cork, Cloyne, and Ross: Vol. III" by William Maziere (1864)
1695: St. George Ashe, D.D., was appointed Bishop of Cloyne by letters of Privy Seal, dated 17 May, and by patent of 15 July. He was consecrated on 18 July 1695, at Christ Church, Dublin, by the Archbishop of Dublin, assisted by the Bishops of Meath, Kildare, and Waterford.
St. George Ashe, a younger son of Thomas Ashe, Armiger, of St. John's, Co. Meath, who died in 1671, by his wife, Mary, dau. of Capt, Richard St. George, was born at Castle Strange, Co. Roscommon, on 3 March, 1657, and was educated under Mr. Norris. When fourteen years old, he entered T.C.D. as a pensioner on 14 Nov 1671, obtained a Scholarship in 1674, and was elected Fellow in 1679. He became Professor of Mathematics in 1685; in 1686, was co-opted to a Senior Fellowship; and in 1692 vacated his Professorship, and became Provost on 22nd Sept. From 1695 to 1697, he was Bishop of Cloyne; from 1697 to 1716, Bishop of Clogher; and from 1716 to his death on 27 Feb., 1717/8, was Bishop of Derry.
During the government of King James II, Ashe was oblihed to fly his country, and engaged himself in the service of Lord Paget, Ambassador for King William III at the Court of Vienna, to whom he was both Chaplain and Secretary, in which station he continued until the settlement of Ireland gave him liberty to return to his native country with safety.
In 1695 he was made a Privy Councillor, and in 1702 was made Vice-Chancellor of the University of Dublin. He was a member of the Royal Society, while he was a Fellow of T.C.D., and was the author of the following works:
1. A Sermon preached on Matth. xxvi. 13, in Trinity College Chapel, before the University of Dublin, on January 9, 1693-4, being the first secular day since its foundation by Queen Elizabeth; by St. George Ashe, D.D., Provost of trnity College, Dublin. Published by the Lords Justices' command. Dublin, by Joseph Ray, 1694. [T.C.D.]
2. A Sermon preached on the 23rd of October 1712, to the Protestants of Ireland, then in London, at St. Clement's-Dane, on Isaiah xxiv., part of v.16. London and Dublin, 1712.
3. Two Sermons preached at Tunbridge. 1714.
4. A Sermon preached before the Society for the Propogation of the Gospel in foreign Parts, at St. Mary Le Bow, London, 18th February, 1714, on Psalm lxvii, v.2. London, 1715.
5. A Sermon preached at Christ Church, Dublin, on the 30th of January 1715, before the Lords Justices, on Psalm v., v.6. Dublin, 1715. London, 1715.
6. A Sermon before the Society for Reformation of Manners. London, 1717.
There are several of his Observations among the Transactions of the Royal Society, viz.: --
A new and easy way of demonstrating some Propositions in Euclid. Trans. 20th August 1684. No. 162.
Observations on the Solar Ecclipse at Dublin, July 2nd, 1684. No. 164.
A periodic evacuation of Blood at the End of the Forefinger. No. 171.
Account of a girl with Horns. November 26th, 1685. No. 176.
Account of Butter-dew, 1696. No. 220.
Extraordinary Effect of the Strength of Imagination. No. 228.
A short Note on the Irish Herb Mackenboy, or Tithymalus Hibernicus, No. 243, with some other Observations in the same number.
Bishop Ashe was buried in Christ Church, Dublin. He left by his will (dated and proved in 1717), his Mathematical books and instruments to Trinity College, Dublin. He had by his wife, Jane, dau. of Sir George St. George, of Dunmore, co. Galway, two children, namely -- a son, St. George, who died S.P. in 1721; and a dau., Elizabeth, who became the second wife of Sir Ralph Gore, baronet.

Extract from "A Genealogical and Heraldic History of the Commoners of Great Britain and Ireland, enjoying Territorial Possessions or High Official Rank, but uninvested with with Heritable Honours: Vol. II" by John Burke (1835)

St. George, D.D., successively Lord Bishop of Cloyne, Clogher, and Derry, espoused Jane, daughter of Sir George St. George, bart. of Dunway, in the county of Galmore, and dying in 1718, left one son and one daughter, viz.
- St. George, who d.s.p.
- Elizabeth, who married Sir Ralph Gore, bart. of Manor Gore, and from this marriage sprung the present Sir Ralph Gore, bart., and the Earls of Ross (see Burke's Peerage and Baronetage).

Extract from "A Compendium of Irish Biography" by Alfred Webb (1878 )
Ashe, St. George, D.D., was bom in the County of Boscommon in 1658. He was educated at Trinity College, where he became a Fellow, and Professor of Mathematics; he afterwards acted as secretary and chaplain to the British Embassy at Vienna. Returning to Ireland in 1692, he was made Provost of Trinity College. He was consecrated Bishop of Cloyne in 1695, and promoted to the see of Clogher in 1697,
and to that of Derry in 1717. He occasionally contributed to the proceedings of the Royal Society, of which he was a member. He died in Dublin, 27th February 1718, and was buried in Christ Church. He bequeathed his mathematical library to the College.

Rt. Rev. 1658-1718. Extract from the Ash MSS p.5
St. George Ashe was distinguished for his scholastic attainments and the positions he occupied as a dignitary of the Church. He was born in Roscommon in 1658; he is registered on the College Roll on entering Trinity at the age of 14 as the son of Thomas Ashe, the dates indicating he was the grandson of Sir Thomas.

His literary and official career through life was a brilliant one; he graduated, and in due course was appointed a Fellow in 1679. He was Professor of Mathematics, and made important additions to that Science, and ultimately bequeathed his valuable Mathematical Library to Trinity.

In 1685 he became Donegal Lecturer and Professor of Mathematics at Trinity, and in the same year he took over as secretary to the Dublin Philosophical Society. He fled to England during the reign of James II. In 1689 he became chaplain to Lord Paget, William III's ambassador to Vienna and was also elected to membership of the Royal Society.

In the Boyle Papers (Vol. 25, pp. 280-1), information is recorded from the Imperial ambassador and members of his entourage concerning the transmutation of gold performed by J. W. Seiler, one with the date 'June 26' in margin, with further extract added in a letter from St George Ashe to the Royal Society, July 1691.

On his return to Trinity in 1692 he was chosen Provost, and was afterwards elevated to the See of Cloyne in 1695, Clogher in 1697, and Derry in 1716. He died in Dublin in 1718, his remains being interred in Christ Church.

He was the College Tutor of the celebrated Jonathan Swift, and continued through his life the devoted friend of the Dean of St. Patrick's. He is said to be the clergyman who married Swift to Stella. In condoling with Swift on the death of the distinguished bishop, Addison writes, "He has scarce left behind him his equal in humanity, agreeable conversation and learning."

Extract from "A Catalogue of Graduates in the University of Dublin" by James H. Todd (1869)
Ashe (St. George), Sch., 1674. -- B.A., Vern. 1676. Fellow, 1679. -- M.A., 1679. B.D., Vern. 1687. -- D.D., Æst. 1692. -- Provost, 1692. -- Vice-Chancellor of the University, 1702.

Extract from "The Dublin University Calendar, Vol. III for the Year 1906-7" (1907)
Scholars of Trinity College:
1674: St. George Ashe.
Fellows of Trinity College:
1679: St. George Ashe. Professor of Mathematics. Coopted, vice Styles, July 25, 1686; Provost 1692; Bishop of Cloyne, 1692; Bishop of Clogher, 1697; Bishop of Derry, 1716. Died Feb. 27, 1718; aged 59.
Lord Donegal's Lecturer in Mathematics:
1685: St. George Ashe, M.A.
Provosts of Trinity College:
1692: St. George Ashe, D.D., Fellow of Trinity College Dublin, and Professor of Mathematics; admitted Provost by Letters Patent of William and Mary Oct. 3; consecrated Bishop of Cloyne, July 1695, in Christ's Church, Dublin; translated to Clogher, June 1, 1697, and to Derry, Feb. 1716. He died Feb. 17, 1717.
Benefactors of Trinity College:
1697: Given by the Right Rev. St. George Ashe, Lord Bishop of Clogher -- £100.
Vice-Chancellors of the University:
1702: St. George Ashe, D.D., Bishop of Clogher, 1697. Bishop of Derry, 1716-18.

Extract from "Alumni Oxoniensas: The Members of the University of Oxford, 1500-1714" (1891) by Joseph Foster
Ashe St. George, scholar of Trinity Coll., Dublin 1674, B.A. 1676, M.A. 1679 (incorp. as M.A. 10 July, 1683), B.D. 1687, D.D. 1692, provost 1692 (son of Thomas, of St. John's Abbey, co. Meath), born 3 March 1657, fellow and provost Trinity College, Dublin, vice-chancellor Dublin University 1702, F.R.S., bishop of Cloyne 1692-1717, Clogher 1695, and Derry 1717, until his death in Dublin 27 Feb., 1717-18, buried in Christ Church Cathedral, brother of Dillon. See Cotton's Fasti Eccl. Hib.

Alumni Dublinenses
St. George Ashe, pensioner (educ. Mr. Norris), matric. 14 November 1671 aged about 14; son of Thomas, born Co. Roscommon, Bishop of Derry; died 27 Feb. 1717-18.

Extract from "Dictionary of National Biography" by Sir Leslie Stephen (1885)
ASHE, ST. GEORGE (1658 - 1718), Irish bishop, descended from a Wiltshire family which had settled in Ireland, was born at Roscommon, educated at Dublin, and became a fellow of Trinity College in 1679. During the Revolution he left the country, and was chaplain to Lord Paget, the ambassador of William III at Vienna. He returned, and became provost of Trinity in his thirty-fourth year in 1692. He was made bishop of Cloyne in 1695 ; was translated to Clogher in 1697, and to Derry in 1716-17. He died at Dublin 27 Feb. 1717-18, and left his mathematical books to Trinity College. He published three sermons and contributed some papers upon modes of geometrical demonstration and observations on natural phenomena to the Royal Society, of which he was a fellow (Phil. Transactions, Nos. 116, 162, 164, 171, 176, 220, 228, 243). He also succeeded Molyneux as secretary to the Irish Philosophical Society. He is best known from his intimacy with Swift, who was his pupil at Trinity College, and who became his lifelong friend. Frequent references to him in the ' Journal to Stella ' show that Swift was his constant correspondent, and consulted him on many matters of business. He was one of three brothers; Tom Ashe, the eldest, was a squire with an estate of 1,000/. a year in Meath; Dillon Ashe, a clergyman, was vicar of Finglas from 1694 to 1716, when he was succeeded by the poet Parnell. All three were friends of Swift, and joined in his favourite amusement of making execrable puns at Lord Pembroke's vice-regal court; their slang language constructed of puns being called Castilian (Forster, Life of Swift, p. 191). Dillon seems to have been an undignified and claret-loving priest. Swift says that ' Dilley's ' red face will ' whiz ' in the Bath waters ; and that the rabble will say, ' There goes a drunken parson,' and, 'which is worse, will say true' (Journal to Stella, 10 April 1711). The bishop was a man of high character; Addison was charmed with him; and Sir A. Fountaine said to Swift that there was not a bishop in England with half his wit. He was intimate with Hester Johnson (Stella); the younger Sheridan says (Life of Swift, p. 280), on the authority of Mrs. Sican, that Ashe, at Swift's desire, inquired 'into the cause of Stella's melancholy in 1716, and performed the marriage ceremony which was the consequence of her explanation. The statement that Swift and Stella were married by Ashe in 1716 is also made by Lord Orrery, by Dr. Johnson on the authority of Dr. Madden, and by Monck Berkeley on the authority of his grandmother, the widow of Bishop Berkeley. The bishop was travelling on the continent as tutor to Ashe's only son, St. George Ashe, from 1715 to 1720. He could hardly have received the statement from Ashe himself; and it is still doubtful whether the marriage took place. It is plain, however, that Ashe was one of Swift's most trusted and valued friends, and had the confidence of Stella.
[Ware's Bishops of Ireland (ed. Harris); Swift's Works; Forster's and Craik's Lives of Swift.] L. S.

Extract from "The Whole Works of Sir James Ware concerning Ireland, Revised and Improved, Vol. I" by Walter Harris (1739)
Bishops of Cloyne:
St. GEORGE ASH, (succeeded 1695. Resigned 1697)
St. George Ash, Doctor of Divinity, was born in the County of Roscommon, and educated in the University of Dublin; of which he was elected a Fellow in 1679, and then became Provost of it on the second of September 1692, in the 34th year of his age, in the Room of Doctor Robert Huntington, who relinquished it; and he afterwards became Vice Chancellor of the said University. But before this happened, in the Government of King James the IId, he was obliged to fly his Country, and engaged himself in the Service of the Lord Paget, Ambassador for King William the IIId at the Court of Vienna, to whom he was both Chaplain and Secretary; in which Stations he continued until the Settlement of Ireland gave him liberty to return to his Native Country with Safety. He was promoted to this See by Letters Patent dated the 15th of July 1695, and the same Month consecrated in Christ Church, Dublin, by Narcissus, Archbishop of Dublin, assisted by the Bishops of Meath, and Waterford, and Lismore; and at the same time was called into the Privy Council. On the first of June 1697 he was translated to the See of Clogher, and from thence to Derry in February 1716, and died the 17th of February 1717. He had been a Member of the Royal Society, while he was a Fellow of the College, in whose transactions there are several pieces of his; an account of which, together with his other Writings may be seen among the Writers of Ireland.
Bishops of Clogher:
St. GEORGE ASH, (succeeded 1697. Resigned 1716)
St. George Ash, was translated from Cloyn to this See by the King's Letter, dated the first of June 1697, and afterwards to Derry in February 1716. We are told that, upon the Death of John Vesey, Archbishop of Tuam, in 1716, he was offered to be translated to that See; but he refused it, as not so profitable, although of more honour than his own. While he was Bishop of Clogher, he expended near the Sum of nine hundred Pounds in repairing and improving the Episcopal House and Lands of that See; which upon due proof was ratified and allowed to him, by Michael Archbishop of Armagh, his Metropolitan, on the 25th of July 1701, in Pursuance of an Act of Parliament for such Purpose made, which gives a Demand of two thirds of the Sum expended against the new Successor.
Bishops of Derry:
St. GEORGE ASH, (succeeded 1716. Ob. 1717)
St. George Ash was translated from Clogher to this See, by Letters Patent dated the 25th of February 1716, and died in Dublin on the 27th of February 1717, where he was buried in Christ Church. By his Will, he left all his Mathematical Books to the College of Dubli; of which he had been successively Fellow and Provost.

Extract from "Fasti Ecclesiæ Hibernicæ: The Succession of the Prelates and Members of the Cathedral Bodies of Ireland (Vol. I)" by Henry Cotton (1851)
1695: St. George Ashe, D.D. (born at Castle Strange, in the county Roscommon, on March 3, 1675), a Fellow, and Provost of Trinity College, Dublin, and a Fellow of the Royal Society, succeeded, by patent dated July 15, and was consecrated at Christ Church, Dublin, on Feb. 15 following, by the Archbishop of Dublin, assisted by the Bishops of Meath, Kildare, and Waterford. In 1697 he was translated to Clogher; and from thence, in 1716, to Derry. He has published:
1. A Sermon before the University of Dublin. 4to. Dublin and London, 1694.
2. A Sermon before the Protestants of Ireland in London. 8vo. London and Dublin, 1712.
3. Two Sermons preached at Tunbridge. 4to. 1714.
4. A Sermon before the Society for the Propogation of the Gospel. 4to. London, 1715.
5. A Sermon before the Lords Justices, on January 30. 4to. Dublin, 1715.
6. A Sermon before the Society for Reformation of Manners. 4to. London, 1717.
He also published several papers in the Philosophical Transactions.

Extract from "Ordnance Survey of the County of Londonderry" by Colonel Thomas Colby (1837)
History: Bishops.
St. George Ashe succeeded in 1716, and died in 1717. This prelate was born in the county of Roscommon, in 1658, and educated at the university of Dublin, of which he became a fellow in 1679 and provost in 1692. He was successively promoted to the sees of Cloyne in 1695, Clogher in 1697, and Derry, pursuant to privy seal, dated at St. James's, the 16th, and by letters patent, dated the 25th of February, 1716. He died in Dublin on the 27th of February, 1717-8, where he was buried in Christ Church. He was a man of learning, and a member of the Royal Society, to the Transactions of which he contributed some papers. He bequeathed all his mathematical instruments to the university.

Abstract from Prerogative Wills
St. George Ashe, Lord Bishop of Derry, dated 30 January 1717, proved 4 April 1718: wife Anne executrix; son St. George Ashe; daughter Elizabeth, Lady Gore; son-in-law Sir Ralph Gore, Executor.

Extract from "Registry of Deeds, Dublin: Abstracts of Wills, 1708-1745, Vol. 1"
ASHE, ST. GEORGE, BISHOP OF DERRY
31 Jan 1717. Full, 1 p., 14 March 1717
Wife Jane. Son St. George Ashe. Daughter Elizabeth Lady Gore. Son-in-law Sir Ralph Gore and Robert Clements of Dublin, Esq., executors with Mrs Jane Ashe.
Rev. Richard Hill of Richmond, legatee. My Mathematical books to the Library of Trinity College, Dublin.
Endrum, King's Co. Ballycullane, Co. Limerick, and other lands in said counties. Two leases of lands in Monaghan and county of Fermanagh.
Witnesses: Rev. Anthony Bury, Finglass, Co. Dublin, clerk, John Singleton, servant to testator, Bruen Worthington, Dublin, notary public.
Memorial witnessed by: Henry Buckley, Dublin, gent., Mathew Hudson.
Jane Ashe (seal)

Extract from "Obituary prior to 1800: A General Nomenclature and Obituary" by Sir William Musgrave (1901)
Ash, Sr. George (dr.), F.R.S. 1685, Bp. Cloyne 1695, Bp. Clogher 1697, Bp. Derry 1716. 7 March 1718.

Extract from "Inscriptions on the Monuments, Mural Tablets, etc., Presently Existing in Christ Church Cathedral, Dublin" (1878)
Table of Burials:
1717: Feb. 28 \endash Ashe, Dr. St. George, late Lord Bishop of Derry.

picture

bullet  Noted events in his life were:

• Vicar of Clonard in Co. Meath.


picture

St. married Jane ST. GEORGE, daughter of Sir George ST. GEORGE Bart of Dunway and Elizabeth HANNAY. (Jane ST. GEORGE was born in 1656 in Dunmore, Ireland, died in 1741 and was buried on 7 May 1741 in Christ Church Cathedral, Dublin, Ireland.)




Home | Table of Contents | Surnames | Name List

This Web Site was Created 6 Apr 2016 with Legacy 8.0 from Millennia